Keď ide o život, objaví sa anjel

1 okt

Máme v sebe mechanizmy, ktoré sa spúšťa len v okamihoch najväčšieho nebezpečenstva. Pojednáva o tom nová kniha Johna Geigera.
Reinhold Messner je dôveryhodný muž. Keď povedal, že videl yettiho, načúvali aj inak skeptickí biológovia. Ale keď oznámil, že pri výstupe na Nanga Parbat ho sprevádzala podivná duchovná bytosť, všetci len neveriacky krútili hlavami.

„Zrazu sa vedľa mňa objavil tretí horolezec. Zostupoval s nami, udržiaval si pravidelnú vzdialenosť kúsok napravo, len pár krokov odo mňa, ale mimo mojej zorné pole. Nemohol som tú postavu vidieť a zároveň si udržať koncentráciu, bol som si ale istý, že tam ktosi je. Cítil som tu prítomnosť, nepotreboval som k tomu žiadny dôkaz. “

Faktor tretieho človeka

Zbláznil sa? Išlo o halucinácie z nedostatku kyslíka? Zrejme nie, podobné zážitky má totiž oveľa viac významných cestovateľov, horolezcov, polárnikov ale aj bežných ľudí, ktorí sa len ocitli v situácii, keď im ide o život. Tento fenomén, ktorý je oveľa rozšírenejšie, ako si v našich zemepisných šírkach myslíme, opisuje nová kniha Johna Geigera „Faktor tretieho človeka.“ Autor je skúsený horolezec, člen Kráľovskej kanadskej geografickej spoločnosti, a súčasne vyštudovaný historik. Dokáže teda precízne posúdiť situácie, v ktorých sa „ten tretí“ – teda podivná osoba zachraňujúce život – objavil. Príkladov takýchto situácií nazhromaždil stovky.

il_fullxfull.562060172_qtuu

Facebook Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *