Chorvátski biskupi: Hlasom v eurovoľbách podporovať kresťanské hodnoty

„Akí sklamaní by boli pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI. z toho, že sa nepodarilo pevne zakotviť odvolávku na Boha v ústave EÚ!

Záhreb, 7.6.2024 (kath.net/KAP) – Chorvátski biskupi apelujú na veriacich, aby v eurovoľbách volili kandidátov, ktorí zastávajú kresťanské hodnoty. Vo výzve ísť voliť uvádzajú aj orientačné body pre kresťanských voličov.

Veriacich aj ľudí dobrej vôle povzbudzujú voliť kandidátov, ktorí budú najlepšie zastupovať najmä kresťanské hodnoty v Európskom parlamente.

Medzi ôsmymi orientačnými bodmi sa biskup Djuro Hranič vyslovuje za voľbu kandidátov, ktorí sa zasadzujú za dôstojnosť človeka, proti potratom a za manželstvo muža a ženy. Spomína sa aj solidarita s utečencami a podpora rozšírenia EÚ.

Vzhľadom na vojnu na Ukrajine vyzývajú biskupi podporiť kandidátov, ktorí sa zasadzujú za pomoc trpiacim vojnovým obetiam. Uvádzajú aj nasadenie za nezávislé médiá, zodpovednosť za životné prostredie a zachovanie mnohorakosti druhov zvierat.

Biskupi poukazujú tiež na kresťanské motívy zakladateľov EÚ. Zdôrazňujú, že  bola založená s cieľom umožniť slobodu, pokoj a pokrok.

Vo vyhlásení sa však tiež explicitne pripomína, akí sklamaní by boli pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI. z toho, že sa nepodarilo  pevne zakotviť odvolávku na Boha v ústave EÚ!

„Voľby sú svedectvom trvalých princípov demokracie a solidarity, ktoré náš kontinent spájajú. S povinnosťou voliť sa spája aj možnosť vytvárať budúcnosť so spravodlivosťou a pokojom,“ píšu biskupi na záver.

-zg-