Francúzsko: Úchvatné pútnické miesto známe zázrakmi

Sošku Panny Márie s Ježiškom mal vyrezať Zachej z Evanjelia sv. Lukáša!

Rocamadour, 7.2.2024 (CNA) 029 893 –  Rocamadour, úchvatná stredoveká dedinka na juhu stredného Francúzska uchováva jednu z najstarších a najuctievanejších mariánskych  svätýň sveta s Čiernou Pannou Máriou v Rocamadoure. Drevená soška Márie a Ježiška priťahuje už vyše tisícročia pútnikov a mnohí tvrdia, že zažili zázračné uzdravenie, záchranu a obrátenie.
Svätyňa sa nachádza v komplexe kaplniek a kostolov na boku skalnatého útesu, z ktorého je krásny pohľad na malebné údolie Alzou. Na tom mieste žil tajomný pustovník svätý Amadour, ktorý sošku vyrezal. Legendy z Rocamadouru sú bohaté a fascinujúce, lebo to miesto bolo svedkom oddanosti kráľov, kráľovien, svätcov aj hriešnikov. 

Čierna Panna Mária

Srdcom svätyne je kaplnka Chappelle Notre-Dame, kde spočíva Čierna Panna Mária z Rocamadouru. Socha má výšku asi 30 centimetrov a je vyrezaná z dreva liesky. Mária drží v náručí Dieťa Ježiška. Obaja majú tmavú pokožku, ktorú spôsobil po stáročiach dym sviečok. 
Predpokladá sa, že sochu vyrezal svätý Amadour, pustovník žijúci v jaskyni pri útese. Podľa legendy to mal byť vlastne colník Zachej, ktorý sa stretol s Ježišom v Evanjeliu sv. Lukáša. Po smrti svojej ženy, ktorá mala byť sestrou Márie Magdalény, opustil Svätú zem a prišiel do Rocamadouru, kde sa venoval modlitbe a pokániu.

Ikona sv.  Amadoura v pútnickom Kostole Notre-Dame de Rocamadour

Socha bola po stáročia skrytá v jaskyni, až ju v roku 1166 objavili – a vykopali aj telo sv. Amadoura. Jeho telo bolo nepoškodené a domáci ho spoznali ako zakladateľa svätyne a sochára Čiernej Panny Márie.
Soška sa čoskoro stala známa zázračnou silou najmä u námorníkov a cestujúcich. Mnohé príbehy hovoria o záchrane Márie pred búrkami, stroskotaním, banditmi a chorobami. Významným zázrakom bolo oslobodenie kráľa Levie srdce, ktorého počas tretej križiackej výpravy zajal rakúsky vojvoda. Jeho matka Eleonóra z Akvitánie sa modlila k Čiernej Madone a darovala soche zlatú reťaz, ktorou neskôr zaplatila výkupné za syna.
Čierna Madona má aj zázračný zvon, ktorý vraj sám zazvoní, keď sa stane zázrak. Zvon daroval námorník zachránený pred búrkou. Zvon sám zvonil dokonca 15 rokov v r. 1385-1617, ako znamenie nespočetných prejavov priazne Božej Matky. Dnes ešte stále uctievajú Čiernu Madonu tisíce pútnikov hľadajúcich jej požehnanie a ochranu. Socha je ozdobená darmi ako koruny, šperky, medaily a sviece – znamenia vďačnosti a úcty.

-zg-