Londýn: Polícia zakázala kresťanské piesne na ulici

Londýn, 31.1.2024 (kath.net/pl) –  Policajtku v Londýne natočili na video, ako hovorila kresťanskej hudobníčke na ulici: „Je zakázané spievať mimo cirkevného pozemku kresťanské piesne.“ Následne policajtka vyplazila jazyk smerom na kameru.
Speváčka Harmonie Londonová (20) hrá a spieva podľa novín „Daily Mail“ pravidelne chválospevy pre ľudí najmä ľudí na rušnej ulici Oxford Street plnej obchodov a má vyše 300 000 užívateľov na YouTube. Podľa „Daily Mail“ v tejto časti živej ulice Oxford Street je pravidelná zóna pouličných hudobníkov a predaja drobných umeleckých výrobkov. Neexistuje však nijaký zákon zakazujúci spev na ulici. Harmonie sama hovorí, že tento prípad porušuje 9. článok zákona o ľudských právach a ochrane náboženskej slobody.
Scotland Yard potvrdil, že video bolo natočené cez víkend na Oxford Street a pracuje na vyšetrení kontextu na ňom zachytených  komentárov.
Správanie pomocnej dobrovoľnej policajtky vyvoláva vo verejnosti veľa kritiky. Bývalá ministerka Konzervatívnej strany vyzvala policajtku z radov dobrovoľníkov vyškrtnúť:
„Ona zákon úplne zle pochopila a očividne Mala veľké potešenie z komandovania speváčky. Okrem toho nemá vôbec nijaký základ jej tvrdenie, že sa nesmie spievať na ulici. Mohla by som chodiť po ulici a spievať aj pieseň „Hor sa kresťanskí vojaci“ bez toho, že by som spáchala nejaký trestný čin.“
Mladá speváčka chápe svoju pouličnú muziku ako „službu“ v zmysle kresťanskej úlohy alebo povolania a financuje sa aj darmi.

-zg-