New York Times: Noví kňazi sú sebavedomí a konzervatívni

„Mladí kňazi sa nechápu ako ´konzervatívna revolta´, ale ako súčasť novej generácie, ktorá prijíma aj náročný obsah náuky Cirkvi a nerozrieďuje ho!“

New York City, 16.7.2024 (kath.net/jg) – Novo vysvätení katolícki kňazi v USA sú mladí, plní sebadôvery a konzervatívni. K tomuto výsledku prišli noviny New York Times v článku z 11. júla. Napísali:

„Mladí muži, ktorí sa rozhodnú pre kňazstvo, sú v teológii, liturgickom vkuse a v politike prevažne konzervatívni.“

Brad Vermurlen je asistujúci profesor sociológie na Univerzite sv. Tomáša v texaskom Houstone. Jeho rešerše ukázali, že od r. 1980 je každá nová generácia kňazov  zreteľne konzervatívnejšia ako predošlá.

Viac ako 80 percent od r. 2020 vysvätených kňazov sa označuje za teologicky  „konzervatívnych/ortodoxných“, alebo za „veľmi konzervatívnych/ortodoxných“. To vyplýva zo štúdie realizovanej po celých USA na vzorke 3500 kňazov. Štúdiu uverejnil Catholic Project of the Catholic University of America. Pozoruhodné je, že kňazi narodení mimo USA, sú menej konzervatívni. Napriek tomu sa ani jediný z kňazov neoznačil ako „veľmi progresívny“.

Na politickej úrovni je trend rovnaký. Takmer všetci kňazi vysvätení od r. 2020 sa označujú ako „umiernení“, alebo „konzervatívni“.

To je veľký kontrast ku kňazom vysväteným v 60. rokoch 20. storočia. Asi polovica z nich sa označuje ako politicky „ľavicových“ a ešte väčšia časť za „teologicky progresívnych“.

Budúcnosť sa zdá patriť konzervatívnym kňazom, čo by mohlo Cirkev priviesť k väčšiemu kontrastu voči sekulárnej kultúre, ktorá sa v mnohých otázkach vyvinula doľava.

Katolícke obyvateľstvo USA bolo politicky vždy mnohoraké a veriaci nie vždy nasledovali náuku Cirkvi v otázkach významu Eucharistie, potratu a antikoncepcie.

Nový vývoj bude mať vplyv aj na život vo farnostiach, lebo mladí kňazi oslovia iné témy v kázňach a oni rozhodnú, či dievčatá budú smieť miništrovať a laici rozdávať sväté prijímanie. Strednodobo to postihne aj úroveň vedenia americkej cirkvi, ktoré je už teraz konzervatívne a skeptické voči silnému pastoračnému úsiliu pápeža Františka.

New York Times:

„Mladí kňazi sa nechápu ako ´konzervatívna revolta´, ale ako súčasť novej generácie, ktorá prijíma aj náročný obsah náuky Cirkvi a nerozrieďuje ho!“

Mnohí kňazi 70. a 80. rokov chceli Cirkev otvoriť a náročné body náuky zrieďovali. Celé generácie kňazov zľahčovali veci ako pravidelná modlitba, spolužitie pred manželstvom, či odievanie na nedeľnej svätej omši! Vedeli, že svet sa zmenil a boli toho názoru, že aj Cirkev sa musí zmeniť! Toto úsilie však nefungovalo!“

Vyhlásili to dvaja mladí kňazi pre New York Times. Zdôraznili, že iba málo ich vrstovníkov praktizuje vieru. Počet ľudí na svätých omšiach v tom období kontinuálne klesal.

Je podstatným bodom katolíckej viery, že existujú večné pravdy – niečo, čo sa nemení!  Keď sa teraz svet mení, tak sa tým mení aj vzťah Cirkvi ku svetu.

„Možno sme teraz konzervatívnejší, lebo sa  zmenila kultúra a nie že by sme sa zmenili my,“ povedal jeden z kňazov v interview.

„Mladí muži dneška sú ochotní prinášať obety. Chcú zo svojho života urobiť niečo veľké,“ hovorí Luke Strand, býv. riaditeľ pre duchovné povolania Diecézy Milwaukee v štáte Wisconsin. Teraz je rektorom Kňazského seminára sv. Františka Saleského, ktorý za tri roky vychoval 35 kňazov. Citoval aj vetu pripisovanú kardinálovi Timothymu Dolanovi, arcibiskupovi New Yorku: „Nijaký muž nedá svoj život za otáznik, ale vydá ho za výkričník.“

-zg-