‘V jasliach z Betlehema’ ležal Ježiško na palestínskej šatke

Vatikán, 11.12.2024 (kath.net/jg) – V audienčnej aule Vatikánu stál „betlehem z  Betlehema“. Slávnostne ho otvorili minulý víkend. Navrhli ho Johny Andonia a Faten Nastas Mitwasi, umelci z Betlehema. Na oslave sa zúčastnili aj zástupcovia palestínskeho veľvyslanectva pri Svätej stolici, ako informuje NiUS.de.

Betlehem sa nachádza v Palestínskej samospráve. Nad betlehemom sa týči vyobrazenie Betlehemskej hviezdy. V latinčine a arabčine je tam nápis: „Sláva na výsostiach Bohu a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle“.

Ramzi Khouri z výkonného výboru vládnucej OOP na Západnom brehu pozdravil pápeža Františka od prezidenta Mahmúda Abbása a vyjadril svoju „hlbokú vďačnosť za pápežovu neochvejnú podporu palestínskej veci a jeho neúnavné úsilie ukončiť vojnu v Gaze a presadiť spravodlivosť.“

Dieťa Ježiško ležalo na čiernobielej palestínskej plátennej šatke, ktorú po kritike už aj s Ježiškom odstránili.

Kritici to považovali za pokus privlastniť si Ježiša a Vianoce pre palestínsku vec. Palestínska šatka je symbolom boja Palestínčanov proti Izraelu, ktorý sa vedie aj teroristickými prostriedkami. Niet pochýb o tom, že Ježiš sa narodil ako Žid a ako Žid žil. Zároveň sa zjavil ako Mesiáš, ktorého Židia očakávali. Skratka INRI na kríži znamená „Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum.

Pojem „Palestína“ sa objavil až v roku 136, keď rímski okupanti po povstaní dali provincii Judea tento názov. Islam, ku ktorému sa dnes hlási drvivá väčšina Palestínčanov, vznikol o ďalších 500 rokov neskôr. V roku 637 moslimskí Arabi dobyli Palestínu a v roku 638 obsadili Jeruzalem.

Palestínska propaganda však tvrdí, že Ježiš bol „prvým Palestínčanom“, čo je historická nepravda. Chce tak poprieť historický vzťah Židov k zemi Izrael, aby vytvorila argument proti právu Izraela na existenciu. Na niektorých zobrazeniach je Ježiš dokonca zobrazený ako „šáhid“, t. j. moslimský mučeník.

Kresťania to v palestínskych autonómnych oblastiach nemajú ľahké. V roku 1995 bol Betlehem odovzdaný pod správu Palestínskej samosprávy. V tom čase asi 80 percent obyvateľov tvorili kresťania. Dnes je to menej ako 20 percent. Prieskum uskutočnený pred niekoľkými rokmi medzi kresťanmi na Západnom brehu ukázal, že 77 percent z nich znepokojila prítomnosť fundamentalistických salafistov a 69 percent sa obávalo milícií ako Hamas, 67 percent sa bálo zavedenia práva šaría ako právneho systému, 43 percent zastávalo názor, že moslimovia nechcú v krajine kresťanov.

Hamas vládne v Gaze, OOP na Západnom brehu Jordánu, kde sa nachádza aj Betlehem.

-zg-