Biskup Verony očakáva „politickú“ návštevu pápeža

Verona/Rím, 16.05.2024 (KAP) – Návšteva pápeža vo Verone vydá podľa názoru tamojšieho biskupa jasné politické akcenty. Pre cirkevnú TV Telepace Mons. Domenico Pompili povedal, že v centre pápežovej návštevy v severotalianskom meste v sobotu 18. mája bude stáť pojem pokoj. K tomu patria témy ako odzbrojenie, ľudské práva a demokracia, ale aj otázky hospodárstva a spravodlivosti. Biskup povedal:

„Pokoj je viac ako neprítomnosť vojny, ako Pápež František je v tomto ohľade jedným z najvierohodnejších vyslancov pokoja. Jeho účasť na diskusii Aréna pokoja v sobotu  dopoludnia to zdôrazní.“

Na stretnutí na svetoznámej Aréne vo Verone očakávajú členov rôznych katolíckych sociálnych hnutí. Popoludní bude pápež sláviť svätú omšu na futbalovom štadióne Hellas Verona. A biskup Pompili dodáva:

„Vrcholom bude návšteva pápeža vo väznici. Tam bude František obedovať s väzňami a strážcami. František tým chce podčiarknuť, že aj na takom náročnom mieste ako je väznica sú stále znova momenty spoločenstva a zmierenia.“

Pápež sa už aj pri návšteve Benátok v apríli stretol s väzenkyňami. Vatikán zriadil na ostrove Giudecca svoj tohoročný pavilón na Biennale, aby napomáhal kultúru stretávania a poukázal na potreby vyhraničených ľudí, ako oznámil Vatikán. Na vatikánskej výstave Mojimi očami tam spolupracovalo 80 väzenkýň. Do novembra budú ešte na nej vo väzení sprevádzať ľudí.

Biskup Pompili vedie Veronskú diecézu s 900 000 katolíkmi od r. 2022. V r. 2007-2015  bol riaditeľom mediálneho oddelenia Biskupskej konferencie Talianska. Od r. 2018 je predsedom Komisie pre kultúru a médiá.

V polovici júna plánuje František účasť aj na stretnutí G7 v Apúlii a v júli chce navštíviť Triest.

-zg-