„Boh môže do histórie zasiahnuť, keď sa modlíme!“

Známy nemecký historik, znalec fatimských a mnohých iných posolstiev, Dr. Michael Hesemann nám poskytol interview o moci modlitby. Chodí aj na prednáškové turné a sprevádza výkladom ľudí na zájazdoch na miestach zjavení. 

Linec, 23.4.2024 (kath.net-Monika Baronetti)

Monika Baronetti: Pán Dr. Hesemann, v týchto dňoch sa znova vydávate na prednáškové turné po Rakúsku. Na prednáškach sa tento raz budete venovať moci modlitby. Pritom ste historik, nie teológ?

Dr. Hesemann:  Tvrdím nie menej, ako to, že naša modlitba má moc meniť históriu. Boh je pánom histórie a on sa nechá istým spôsobom ovplyvniť, možno povedať aj – že sa zmilúva. To nie je moja teória, ale zásada, ktorú nás učia všetky zjavenia Panny Márie a Ježiša – uznané, či aj mnohé neuznané. A bolo to aj výrazným spôsobom potvrdené. Existujú desiatky príkladov, že Boh do histórie zasahuje!

Môžete uviesť príklady?
Dr. Hesemann: Najvýraznejším príkladom je prirodzene
Guadalupe. Po dobytí Mexika Cortesom v r.1519 zostala väčšina Indiánov pohanská. Ešte v r. 1529 napísal nový biskup Mexika, Zumaragga: „Keď nám Boh nedaruje uzdravenie, bude táto krajina stratená.“ Koncom r. 1531 potom vyjadril „neopísateľnú radosť“, lebo na sviatok Nepoškvrnenej Panny Márie „Boh a jeho Matka nechali zavládnuť v tejto krajine milosť“… Stal sa zázrak v Guadalupe! Do r. 1537 pokrstili 8 miliónov Indiánov a tým sa stali bratmi belochov. Vznikol nový zmiešaný ľud, ktorého rysy sa odrážali z milostivého obrazu a vznikla nová civilizácia. Kresťanská Latinská Amerika, z ktorej pochádza aj pápež František. Vtedy sa Katolícka cirkev v Európe zatláčaná schizmou a reformáciou na juhozápadnú Európu razom stala všeobecnou Cirkvou!

Alebo vráťme k vzniku kresťanského Západu Konštantín Veľký bol 27. októbra 312 so svojím vojskom 40 000 mužov severne od Ríma. Ak budeme veriť biografovi Euzébiovi, tak okolo 13. hodiny videl „nad slnkom víťazné znamenie kríža, vytvorené zo svetla a pri ňom slová „Skrze toto zvíťaz!

A tak dal na štíty svojich vojakov namaľovať Kristovo znamenie a vyrobiť štandardu – labarum, ktorá mala chi-rho (XP), štylizované Kristovo meno. Keď sa na druhý deň stretol so svojim protivníkom na Ponte Milvio tak nad ním zvíťazil. Provizórny most na rieke Tiber, cez ktorý sa ten s vojakmi hrnul, sa pod veľkým náporom zrútil, takže väčšina nepriateľov – medzi nimi Maxentius, sa utopili v Tiberi. A Rím patril práve sa obrátenému Konštantínovi, ktorý v r. 324 dobyl aj východ ríše. V r. 325 zvolal Nicejský koncil a v r. 337 sa dal na smrteľnej posteli pokrstiť. Tolerančný milánsky edikt v r. 313 ukončil prenasledovanie kresťanov a založil kresťanský Rím a tým aj kresťanský Západ. Jeho zrod sa teda naozaj umožnil až zázrakom, nadprirodzenou udalosťou a teda Božím zásahom.

Čo však ešte nehovorí, že to urobili modlitby…
Dr. Hesemann:
Nuž ja myslím, že veľmi mnohí ľudia sa modlili, aby sa ukončilo krvavé prenasledovanie kresťanov, ktoré si za Diokleciána vyžiadalo asi 800 000 obetí. Ale ak hľadáte ešte očividnejšiu súvislosť, tak môžem uviesť excelentný príklad bitky pri Lepante! Tam záviselo víťazstvo kresťanov tak jednoznačne od modlitby ruženca, že pápež v r. 1573 nakoniec vyhlásil ten deň – 7. október – za sviatok Ružencovej Panny Márie. …
To sa stalo už dávno, Môžete uviesť aj aktuálnejšie príklady?
Dr. Hesemann:
Uvediem tri príklady z pontifikátu pápeža Františka. Aktuálnejšie sa to už nedá. Napríklad 7. septembra 2013. V Sýrii sa viedli inscenované protesty proti laicistickému prezidentovi Asadovi a od r. 2011 tam došlo ku krvavej občianskej vojne, ktorá mala pol milióna obetí. Keď s Ruskom spojená Asadova vláda v lete 2013 získala prevahu, pokúsilo sa ju Turecko stojace za Moslimským bratstvom falošnou operáciou diskreditovať, aby tak mohlo USA za Baracka Obamu legitímne zasiahnuť. Tureckou tajnou službou inscenovaný útok jedom na predmestie Damasku Ghutu, bol v súlade s tým, čo Obama označil ako „červenú líniu“, ktorá povedie k zásahu USA. A tak Obama 1. septembra 2013 ohlásil americké nasadenie v Sýrii.

Pápež František bol zalarmovaný a 7. septembra vyhlásil Svetový deň pôstu a modlitieb za pokoj. So 100 000 veriacimi sa modlil ruženec na Námestí sv. Petra a žehnal Monštranciou. Na druhý deň oznámil ruský minister zahraničia Lavrov ochotu Sýrie pod kontrolou OSN zničiť všetky chemické zbrane. A 9. septembra odmietol americký kongres Obamovi poslušnosť. V poslednej sekunde sa vtedy zabránilo vypuknutiu tretej svetovej vojny.

 Teraz to zasa vyzerá na vojnu. Rusko, Ukrajina, Izrael, Irán. Čo radíte na zabránenie tomu najhoršiemu? 

Dr. Hesemann: To, čo radila Božia Matka vo Fatime, to, čo radí Pražské Jezuliatko – Kráľ milosrdenstva v nemeckom Sievernichu, to, čo radí Gospa v Medžugorí: Modliť sa, modliť sa, modliť sa! A dajme prednosť ružencu. Pôst, skutky pokánia a odčinenia. Možno je to dokonca jediná cesta, ako zabrániť tretej svetovej vojne. Čas je naliehavý, mali by sme teda začať s tým okamžite. Želám si od pápeža ďalšiu takú veľkolepú modlitbovú iniciatívu ako v r. 2013. Ale veď vyhlásil predsa tento rok za „Rok modlitby“ ako prípravu na Svätý rok 2025! Musíme sa teda len tomu intenzívne venovať!


A znova – hovoríte to ako historik. Prečo to nežiadajú teológovia?
Dr. Hesemann: Nemôžem hovoriť za iných, iba za seba. Ja som sa naučil, že mnohé udalosti v histórii jednoducho nemôžu byť náhodami. Úprimne – ani neverím v „náhodu“ – čo je istým spôsobom pseudonym Boha, keď sa nechce otvorene zjaviť… (smiech)

Takže moja prednáška sa končí štyrmi závermi. Chcete ich počuť?

Monika Baronetti: Áno rada!

Dr.Hesemann:
Tak prosím:

1. Boh je Pánom histórie. Keď zblúdime na mylné cesty, z lásky nás varuje pred fatálnymi následkami. Cez prorokov ako v Starom zákone, cez vizionárov a zjavenia od doby apoštolov.
2. Boh zmocňuje človeka, robí ho spolutvorcom histórie. Ponúka mu tri nástroje, ktorými môže zmierniť následky svojho konania, alebo ich dokonca úplne odvrátiť: obrátenie, modlitba a pokánie. Ako najúčinnejšia modlitba sa pritom ukázal posvätný ruženec.
3. Práve preto, že Boh môže zasahovať do histórie, urobí človek dobre, ak ho v krízach a v  núdzi bude vzývať a ponúkať mu obetu modlitby a pokánia. Pri svojich zásahoch si Boh poslúži prírodou, ale aj jednotlivými ním povolanými ľuďmi.
4. Početné príklady vypočutých modlitieb a účinkov zasvätenia na históriu – najvýraznejšie pri otvorení železnej opony bez násilia – vyvracajú  materialisticko-racionalistický obraz histórie rovnako ako deizmus – teda predstavu, že Boh síce svet stvoril, ale potom akoby sa istým spôsobom utiahol na odpočinok. Avšak Boh je s nami a počúva naše úpenlivé volanie! Modlitba je teda najmocnejšia zbraň, najsilnejšia páka na zmenu niečoho na dobré. A my to musíme využiť!

-zg-