Má byť arcibiskup Gänswein nunciom v Litve?

Rím, 15.4.2024 (CNA) – Arcibiskup Georg Gänswein by sa mohol stať nunciom v Litve, ako špekuluje taliansky denník Corriere della Sera. Argentínsky denník La Nación ako prvý 11. apríla napísal, že pápež plánuje urobiť dlhoročného sekretára Benedikta XVI. nunciom.

„Už celé týždne sa o tom hovorí vo Vatikáne,“ uvádza Corriere della Sera. Pápež sa vraj rozhodol otvoriť novú kapitolu po tom, čo Gänsweina v nedávnom knižnom interview ostro kritizoval.

V súčasnosti nemá Gänswein nijaké postavenie v Cirkvi. Žije v Arcidiecéze Freiburg, vo svojej domovine, odkedy mu František povedal, že nemá zostať v Ríme. Ako nuncius Litvy by mal v kompetencii aj Estónsko a Lotyšsko.

Vzťah Gänswein a Františka

Od r. 2020 bol Gänswein zo svojho postu prefekta pápežského domu „uvoľnený“, ako oficiálne zaznelo.

V roku 2013 za biskupa vysvätený Gänswein napísal vo svojich spomienkach s názvom „Nič než pravda“, že pápež mu koncom januára 2020 o rade problémov vzhľadom na knihu pápeža Benedikta a kardinála Roberta Saraha k celibátu povedal:

„Odteraz zostanete doma, Sprevádzajte Benedikta, ktorý vás potrebuje a chráňte ho pred všetkým.“

Arcibiskup vtedy odpovedal, že toto rozhodnutie nechápe, ale s poslušnosťou ho prijíma. Na to mu pápež odvetil:

„To ste dobre povedali. Viem to, lebo podľa mojej osobnej skúsenosti je dobrá vec, niečo poslušne prijať.“

Keď prvý pozorovateľ zistil, že Gänswein sa už nezúčastňuje podujatí pápeža, kládol si otázku, či môže zasa normálne pracovať.

František Gänsweinovi napísal:

„Milý brat, ďakujem pekne za váš list. V tejto chvíli si myslím, že je lepšie udržať status quo. Ďakujem vám za všetko, čo pre pápeža Benedikta robíte. Nemá mu nič chýbať. Modlím sa za vás, robte to aj vy pre mňa. Nech vás Pán žehná a Božia Matka ochraňuje. Bratsky, František.“

Keďže sa situácia nevyjasňovala, pýtal sa aj Benedikt XVI. pápeža písomne, či sa môže otcovským rozhovorom postarať o jasnosť pre Gänsweina.

Gänswein v knihe „Nič než pravda“ napísal: 

„O niekoľko dní neskôr ma pápež povolal na stretnutie do Domu sv. Marty a potvrdil mi tam, že nič sa nemení. Neprišla už ani nijaká reakcia na žiadosť emeritného pápeža na konci jeho listu zo 17. februára:

Prosím vás ešte raz pokorne o vyjadrenie k arcibiskupovi Gänsweinovi.‘ “

Asi o pol roka Gänswein povedal, že svoje odvolanie chápal ako trest, na čo pápež zdôraznil, že tak to nemyslel a dodal:

„To, že si to verejnosť tak vykladá, nie je problém. Sú mnohí, ktorí píšu proti vám a proti mne, ale nezaslúžia si nijakú pozornosť.“

Potom hovoril František znova raz o svojich ťažkých skúsenostiach v Argentíne a že mu  po každý raz dalo viac dozrievať, keď sa mu do cesty kládli prekážky. František v nedávnej knihe interview „El Sucesor“ Gänsweina obvinil, že jeho kniha „Nič než pravda“ obsahovala nepravdu.  Okrem toho sa vyslovil, že čas vydania knihy krátko po smrti Benedikta XVI., bol „nedostatok slušnosti a ľudskosti“.

-zg-