Noví kardináli: Európa sa stáva novou perifériou Cirkvi

Porto Alegre, 9.10. 2024 (Brazília) – Novovymenovaní kardináli z troch kontinentov v utorok uviedli, že cirkev na globálnom juhu má mnoho nemateriálnych darov, ktoré môže Západu odovzdať, vrátane množstva kňazských povolaní a viery naplnenej radosťou.

Keď Svätý Otec hovorí o perifériách, myslím si, že periférie sa pohybujú. … Možno sa periférie posúvajú smerom k Európe,“ povedal arcibiskup Tokia Tarcisio Isao Kikuchi SVD v odpovedi na otázku CNA, na tlačovom brífingu v rámci Synody o synodalite. 

Komentár japonského biskupa k príspevkom mimoeurópskej cirkvi potvrdil arcibiskup Ignace Bessi Dogbo z Korhoga (Pobrežie Slonoviny) aj arcibiskup Jaime Spengler OFM z Porto Alegre (Brazília). Všetci traja sú účastníkmi Synody a 8. decembra budú na konzistóriu menovaní za kardinálov.

Dezignovaný kardinál Pobrežia Slonoviny Dogbo sa vyslovil povedal, že Synoda o synodalite diskutovala v utorok ráno o otázke výmeny darov.

My, ktorí pochádzame z afrických diecéz, môžeme povedať, že materiálne sa zdajú byť chudobné, ale duchovne sú tieto diecézy veľmi bohaté. A viera sa žije s radosťou. A to je niečo, o čo sa musíme podeliť s univerzálnou Cirkvou.” 

Spomenul aj veľkú milosť mnohých kňazských povolaní v cirkvi v Afrike.

Kikuchi z Tokia tiež zaznamenal veľký počet povolaní ku kňazstvu z ázijských krajín a poznamenal, že Japonsko, žiaľ, medzi ne nepatrí:

Na synode sme diskutovali o výmene darov z jednej cirkvi do

druhej – z tých, ktoré majú tým, ktoré nemajú. Kedysi sa chápalo, že bohaté cirkvi, ktoré majú peniaze a zdroje, podporujú chudobné krajiny ako Ázia a Afrika. Ako však stále viac kňazských povolaní prichádza z ázijských a afrických krajín, výmena darov […] plynie z rozvojových krajín do rozvinutých.“

Spengler, predseda Brazílskej biskupskej konferencie a od roku 2023 predseda Latinskoamerickej rady biskupov (CELAM) uviedol, že Brazília a ďalšie latinskoamerické krajiny oslavujú výročie príchodu imigrantov z Nemecka, Talianska a ďalších krajín: 

Títo prisťahovalci pokročili v procese evanjelizácie v Latinskej Amerike v inom historickom kontexte, ako je ten náš a urobili to dobre. Ak dnes máme silnú a živú kresťanskú tradíciu v Latinskej Amerike, vďačíme za to im.“ Arcibiskup dodal, že imigranti mali odvahu opustiť svoju vlasť a prejsť cez oceán, v niektorých prípadoch aj pred viac ako 200 rokmi, a to na kontinent, ktorý v tom čase mal málo. Ale predovšetkým, priniesli katolícku vieru. Dnešnou výzvou pre cirkev v tradične kresťanských krajinách je odovzdať vieru ďalšej generácii.“

-zg-