Ochrancov života musela chrániť polícia

Nemecký biskup gróf von Galen v r. 1941:

„Vládne hlboká nenávisť voči kresťanstvu, ktoré chcú vykoreniť!“

Münster, 7.10.2024 (CNA) –  Súčasne s Pochodom za život vo Viedni sa zhromaždili v sobotu aj v nemeckom Münsteri ochrancovia života na pochode „1000 krížov za život“ ako napísal noviny Westfälischen Nachrichten (WN) .

„Chceme Božiu lásku priniesť na ulicu. Zostaňte pokojní a sústreďte sa na modlitbu,“ zdôraznil organizátor akcie a prezident EuroProLife  Wolfgang Hering pred pochodom skupiny „Nemeckej spoločnosti na ochranu tradície, rodiny a súkromného vlastníctva“. Hovorca skupiny na X:

Vydávame sa na ´Pochod 1000 krížov´. Asi 100  našich ľudí sa tu chce zastať pravdy a života, ktorý je denne vraždený v matkinom tele.“

Podľa portálu Idea až 750 aktivistov za potraty sa vydali súčasne na proti-demonštráciu, ku ktorej vyzval „Zväz za sexuálne sebaurčenie v Münsteri“.  Pokúšali sa pochod a modlitbu rušiť hlukom a vykrikovali heslá ako:

 „Nijaký Boh, nijaký štát, nijaký patriarchát!“  Alebo:

„Keby Mária išla na potrat, boli by sme vás ušetrení!“.

Ochrancov života musel chrániť veľký počet policajtov! Boli viaceré pokusy zahatať im cestu. Turisti v meste mali udivené pohľady a málo pochopenia pre taký protest:

„Prečo sa na zopár pokojných ľudí, ktorí spievajú mariánske piesne, tak masívne útočí  a prečo na nich kričia?“, pýtala sa napríklad turistka Marga z Cloppenburgu.

Pri pamätníku biskupa Clemensa Augusta grófa von Galena sa pochod skončil smútočným aktom za nenarodených.

       „Vládne hlboká nenávisť voči kresťanstvu, ktoré chcú vykoreniť!“

Biskup von Galen podnikol v r. 1941 viaceré rozhodné kroky proti nacistickej politike eutanázie, najmä odvážnymi verejnými kázňami v lete toho roku  A potom  3. augusta 1941 mal v Kostole sv. Lambertiho v Münsteri jednu zo svojich najznámejších kázní, v ktorej ostro odsúdil systematické vraždenie „neproduktívnych ľudí“! Okrem iného povedal:

„Vo všeobecnosti vládne podozrenie, že tieto početné nečakané prípad úmrtia duševne chorých nenastali sami od seba, ale boli úmyselne privodené a pritom sa sledovala náuka, ktorá tvrdí, že slobodno zničiť tzv. ´žitia nehodný život´, teda usmrtiť nevinných ľudí, keď si myslíme, že ich život už nie je pre štát nič hodný! Strašná náuka, ktorá chce ospravedlniť násilné usmrtenie nevinných, ktorí už nemôžu pracovať ako sú postihnutí, nevyliečiteľne chorí, či oslabení starí ľudia!“

Popri verejných kázňach podnikol biskup aj právne kroky:

Keďže tu ide o zločin proti životu podal som ja, biskup von Galen, 28. júla 1941 podnet na štátnu prokuratúru na krajskom súde v Münsteri aj u policajného prezidenta. Zostáva nám jeden prostriedok boja: silne, pevne vydržať. […]  Teraz vidíme a prežívame jasne, čo stojí za novou náukou, ktorá sa nám roky vnucuje a pre ktorú sa náboženstvo vytlačilo zo školy, potláčajú sa naše spolky a chcú zničiť aj katolícke materské škôlky: vládne tu hlboká nenávisť voči kresťanstvu, ktoré chcú vykoreniť!“ Pre biskupa bolo morálnou a kresťanskou povinnosťou povstať proti týmto zločinom!  Odvolal sa na Božie prikázanie „Nezabiješ!“ a zdôraznil, že zabíjanie „neproduktívnych ľudí“ je závažným bezprávím.

-zg-