Španielsko: Biskup vyzýva Vatikán stiahnuť „Fiducia Supplicans“ pre chaos, ktorý dokument spôsobil

Madrid, 4.3.2024(LifeSiteNews) – Španielsky biskup José Ignacio Munilla z Diecézy Orihuela-Alicante vyzval Vatikán, aby stiahol Fiducia Supplicans.(FS) Na X napísal:

„Vzhľadom na toľko chaosu, máme dosť znamení na to, aby sme usúdili, že riešením je túto vec napraviť, to znamená stiahnuť ‘Fiducia Supplicans’! Responsum z roku 2021, kde už boli zahrnuté pozitívne aspekty FS – to stačilo.“

Biskup tak reagoval na výpoveď ruského pravoslávneho metropolitu Hilariona Alfejeva z Budapešti, ktorý odsúdil Fiducia Supplicans za jej „vzdialenie sa od kresťanskej morálky“.

Španielsky biskup, ktorý má na sociálnych médiách veľkú sledovanosť a je známy pravovernými výpoveďami, sa pritom tiež vyjadril, že vyhlásenie FS nie je heretické a ani pápež František nemá heretické výpovede. Nedávno aj potrestal svojho kňaza, ktorý Františka obvinil z herézy a spochybnil platnosť jeho pápežstva.

V r. 2021 Kongregácia pre náuku viery s prefektom kardinálom Luisom Ladariom, vyhlásila, že „Cirkev nemá moc žehnať zväzky rovnakých pohlaví“.

No kontroverzné FS kardinála Víctora Fernándeza má za cieľ povoliť „žehnania“ homosexuálnych a iných neregulárnych vzťahov za istých podmienok. To vyvolalo odpor aj katolíckych aj pravoslávnych prelátov, kňazov a laikov na celom svete.

Kardinál Gerhard Müller, bývalý prefekt kongregácie, tiež pripomenul, že „požehnanie“ homosexuálneho páru nutne znamená schválenie ich vzťahu, čo je v protiklade s katolíckou náukou. V nedávnej eseji napísal:

Ak niekto žehná pár qua pár, teda spojený sexuálnym vzťahom mimo manželstva, schvaľuje tento zväzok.“ Aj iní prominentní predstavitelia Cirkvi, biskupi, teológovia a cirkevní právnici  sa vyjadrili podobne, ako napríklad kardinál Robert Sarah. A Katechizmus Katolíckej cirkvi  v tejto otázke hovorí veľmi jasne!    

-zg-