Sklonená hlava a zopnuté ruky porušujú zákon!!!
Viedeň, 15.11. 2024 (kath.net/pm) – V roku 2023 polícia a občianska spoločnosť v 35 európskych krajinách zdokumentovali 2444 protikresťanských trestných činov z nenávisti, vrátane 232 osobných útokov na kresťanov, ako obťažovanie, vyhrážky a fyzické násilie. Aj čísla z Nemecka a Rakúska vás prinútia spozornieť.
Oznámilo to v piatok viedenské dokumentačné centrum OIDAC Europe. Podľa správy Úradu OBSE pre ľudské práva (ODIHR) o trestných činoch z nenávisti, zverejnená dnes pred Medzinárodným dňom tolerancie, 10 európskych krajín oznámilo v roku 2023 až 1230 protikresťanských zločinov z nenávisti.
V roku 2022 porovnateľný počet štátov zaznamenal 1029 prípadov. Zatiaľ čo len 10 európskych vlád poskytlo údaje o protikresťanských zločinoch z nenávisti v roku 2023, občianska spoločnosť OBSE informovala o incidentoch z 26 európskych krajín.
Podľa OIDAC Europe je situácia obzvlášť markantná vo Francúzsku, kde v roku 2023 bolo takmer 1000 protikresťanských trestných činov z nenávisti, vo Veľkej Británii s viac ako 700 prípadmi a v Nemecku, kde sa protikresťanské trestné činy z nenávisti zvýšili o vyše 100 percent zo 135 v roku 2022 na 277 v roku 2023. V Nemecku sú však zaznamenané iba politicky motivované zločiny z nenávisti, čo znamená, že mnohé protikresťanské incidenty nie sú zahrnuté v oficiálnych štatistikách, ako hovorí Hoffmann.
„Napríklad v Sasku bola spálená Biblia v kostole, surové vajcia do iného kostola nahádzali surové vajcia a na niekoľkých kresťanských bohoslužbách sa vyskytli namazanie satanských graffitov, no žiaden z týchto prípadov sa neobjavuje v štátnych štatistikách,“ hovorí Hoffmann.
„Ani zločiny ako poškodzovanie majetku alebo podpaľačstvo v kostoloch, ktoré sú spáchané bez politickej motivácie, nie sú zohľadnené,“ potvrdzuje hovorkyňa nemeckého Spolkového úradu kriminálnej polície.
„OIDAC Europe dostal na požiadanie údaje od štátnych kriminálnych vyšetrovacích úradov o škodách na majetku náboženským inštitúciám v Nemecku. Z údajov, ktoré nám boli zaslané, môžeme usúdiť, že v roku 2023 bolo v nemeckých kostoloch zaznamenaných vyše 2000 prípadov poškodenia majetku,“ povedal Hoffmann.
„Samozrejme, nie všetky prípady sú protikresťanské zločiny z nenávisti, ale sú zaujímavým bodom na porovnanie s celoštátnymi nemeckými štatistikami.“
Je to jasné aj v porovnaní s Rakúskom, kde bolo za rok 2023 zaregistrovaných 150 protikresťanských trestných činov z nenávisti. Podľa rakúskej situačnej správy „Hate Crime“ sa približne polovica týchto prípadov týkala poškodenia kostolov. Rakúsko však zaznamenalo aj 13 prípadov fyzického ublíženia a 7 nebezpečných vyhrážok kresťanom.
Okrem násilných útokov je v správe OIDAC Europe aj diskriminácia kresťanov na pracovisku a vo verejnom živote v niektorých európskych krajinách. Diskriminácia siaha od straty zamestnania a suspendovania až po súdne konania proti kresťanom, ktorí verejne vyjadrili náboženské presvedčenie!
„Je znepokojujúce, že pokojné vyjadrenie osobného náboženského presvedčenia, napríklad v otázkach ako manželstvo a rodina, môže znamenať koniec politickej kariéry, stratu zamestnania alebo dokonca obvinenie pred súdom,“ povedal Hoffmann.
OIDAC Europe vidí tieto trendy ako jeden z dôvodov rastúcej autocenzúry medzi kresťanmi v Európe.
Podľa prieskumu z roku 2024 v Spojenom kráľovstve iba 36 % kresťanov mladších ako 35 rokov uviedlo, že sa cítia slobodne vyjadrovať svoje kresťanské názory na sociálne otázky na pracovisku.
Niektoré európske vlády však tiež obmedzujú náboženskú slobodu, od zákazu náboženských procesií až po trestné stíhanie kresťanov za pokojné vyjadrenie ich náboženského presvedčenia. Alarmujúci bol v tomto kontexte prípad muža, ktorého britský súd uznal vinným po tom, čo sa v duchu potichu modlil na verejnej ulici v takzvanej „zakázanej oblasti“ neďaleko potratovej kliniky!
Jeho sklonená hlava a zopnuté ruky porušovali zákon! Toto konštatoval súd!
Tento a podobné prípady už vyvolali medzinárodné obavy, a to aj zo strany Komisie USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu.
-zg-