Botswana: Biskup zomrel pri slávení svätej omše

Botswana, 6.5.2024 (CNA) – Biskup Anthony Pascal Rebello SVD z Diecézy Francistown v Botswane v sobotu 4. mája počas slávenia svätej omše skolaboval a zomrel. Potvrdila to jeho diecéza.

V Keni narodený rehoľník Spoločnosti Božieho slova indického pôvodu sa 18. marca dožil 74. roku života.

Vo vyhlásení Botswana Catholics sa uvádza, že úmrtie biskupa Rebella „bolo potvrdené v nemocnici“.

Všetci sme šokovaní a čakáme, že spoločnosť SVD a generálny vikár diecézy sa dozvedia podrobnosti.“

Zosnulý biskup Rebello bol menovaný za biskupa Diecézy Francistown v júli 2021. Za kňaza bol vysvätený v máji 1977.

Biskup Rebello patril v roku 1984 k trom priekopníkom SVD v Keni. Otvorili prvú misiu v Kayole v Arcibiskupstve Nairobi a neskôr Misiu Galba Tulla v Arcibiskupstve Meru.

Biskup Rebello bol absolventom Pápežskej univerzity Gregoriana v Ríme a bol provinciálom v Keni a farským vikárom v Angole.

Pred menovaním za biskupa bol farárom Farnosti Svätého kríža v Mogoditshane v Diecéze Gaborone v Botswane.

Vo vyhlásení zo soboty vyjadrili členovia Biskupskej konferencie Južnej Afriky  (SACBC) svoju hlbokú sústrasť.“

Predseda SACBC, biskup Sithembele Sipuka, sa vyjadril, že je šokovaný a smutný zo správy o úmrtí biskupa Anthonyho Rebella. Rodine zosnulého vyjadril biskup Sipuka úprimnú sústrasť a povedal:

„Pozostalým môže byť útechou, že biskup Rebello bol skromný muž so silnou a príkladnou vierou a sme presvedčení, že  teraz je v spoločnosti vzkrieseného Pána.  Nech je to všetkým útechou a nech biskup odpočíva v pokoji.“

Biskup Rebello bol v noci 29. apríla 2022 pri prepade lupičov ťažko zranený. Po niekoľkých dňoch sa však v nemocnici z útoku zotavil.

V Botswane bol biskup Rebello známy svojím nasadením za migrantov a utečencov. V interview pre ACI Africa z 24. júna sa vyjadril k utečencom, ktorých prijal do biskupského sídla, uviedol, že pochádzajú z „Burundi, Angoly, Zimbabwe a Ugandy” a povedal:

„Táto diecéza je pohostinná diecéza, sestry a kňazi sú pohostinní a navštívili internačné aj utečenecké centrum. Ja som obe centrá tiež navštívil a ležia mi na srdci.“ …

Cirkev sa podstatne angažuje za ich podporu, Pomáhame im v duchovných, emocionálnych a fyzických potrebách. A cirkev im chce poskytovať aj duchovnú pomoc.“

-zg-