Kardinál Müller: „Preto sa katolíci rozhodli pre Trumpa“

Vatikán-Washington DC, 12.11.2024  (kath.net/Il Tempo) – Kath.net dokumentuje interview zo španielskych novín „Il Tempo“, ktoré poskytol  kardinál Gerhard Ludwig Müller 9. novembra.

Víťazstvo Donalda Trumpa nesie v sebe aj rukopis amerických katolíkov – hlasovalo za neho 56 % z nich. Napriek tomu je reakcia Svätej stolice na výsledok volieb podľa prieskumov zdržanlivá. Vatikán sa zrejme bojí migračnej politiky republikánov. No nie každý v Cirkvi tak rozmýšľa. Kardinál Müller vôbec nie je sklamaný.

Il Tempo: Eminencia, očakávali by ste, že hlas katolíkov prispeje k opätovnému privedeniu Trumpa do Bieleho domu?

Kardinál Müller: Áno. Bolo mi jasné, že postoj k etickým otázkam bude pre katolíkov rozhodujúci. Kamala Harrisová bola totiž rozhodne kandidátka nepriateľská voči životu. Odporúčané kritérium zostáva voľba politikov, ktorí život chránia.

Il Tempo: Ako posudzujete prezidentský úrad druhého katolíka v Bielom dome Bidena?

Kardinál Müller: Negatívne. Nestačí prezentovať sa ako katolík, keď sa potom robí protikatolícka politika.

Il Tempo: Čo by sa stalo v USA, keby bola vyhrala Harrisová?

Kardinál Müller: U nej bolo vidno tendenciu totalitarizmu. Riziko štátu, ktorý by bol schopný stanoviť hranice náboženskej slobody, by u nej bolo reálne. Nemožno vládnuť s ideológiou, ako by to robila Harrisová. Štát nie je nijaká božská inštitúcia a my nie sme na svete na to, aby sme mu slúžili.

Il Tempo: stretli ste sa pri ceste do USA aj s Trumpom?

Kardinál Müller: Áno, raz pred dvomi rokmi. Pri stretnutí mi prejavil svoj rešpekt ku katolíckej viere.

Il Tempo: Zvolený prezident nie je katolík, ale jeho zástupca J. D. Vance áno.

Kardinál Müller: Spoznal som aj jeho. Hovoril so mnou o svojej osobnej ceste žiotom a o náročnej rodine, o akej sa rozpráva v „American Elegy“. Vance mi povedal, že jeho stretnutie s katolíckou vierou mu umožnilo prekonať veľké ťažkosti ešte z detstva.

Il Tempo: Svätá stolica reagovala chladne na výsledky volieb. Kardinál Parolin pripomenul rozdiely voči názorom pápeža na migračnú politiku…

Kardinál Müller: Cirkev musí brániť dôstojnosť všetkých ľudí, aj ilegálnych migrantov. No treba zvážiť aj to, že nikto nemá právo žiť tam, kde by chcel. Zásah proti ilegálnej migrácii vôbec neporušuje ľudské práva.

Il Tempo: Je vrátenie ilegálnych migrantov nekresťanským správaním?

Kardinál Müller: Absolútne nie. Vzhľadom na ilegálne prisťahovalectvo má štát právo poslať ľudí naspäť do ich krajín, ak tam neriskujú život. Musíme rozvojovým krajinám pomáhať, ale nemôžeme si napríklad myslieť, že celé obyvateľstvo Afriky sa môže presťahovať do Európy, aby sa vyriešili problémy. Štát má právo brániť svoje hranice a znova nastoliť zákonnosť. Tí, čo umierajú na mori a nachádzajú sa v núdzovej situácii, musia byť zachránení, ale pravidlá  vytvorenia legálneho prisťahovalectva sú celkom inou vecou.

Il Tempo: Apropos Európa: Talianska prezidentka Giorgia Meloniová vyzvala európskych kolegov, aby nemali strach pred Trumpom. Súhlasíte?

Kardinál Müller: Veľmi zvláštne, že majú strach z Trumpa a nie z diktátorov! Či neprijímajú hlas slobodnej krajiny? Meloniová  dobre bojuje, ale to ma neprekvapuje: Ona je jasná a rozhľadená žena. Preto je v Taliansku veľmi obľúbená.“

Il Tempo: Meloniovú rovnako kritizovali za jej idey o ilegálnom prisťahovalectve ako Trumpa. Čo si myslíte vy?

Kardinál Müller: Vláda je zodpovedná za talianske územie. Preto má právo riešiť problémy s masovým prisťahovalectvom všetkými právnymi prostriedkami. Opakujem, niet prirodzeného práva žiť tam, kde človek chce.

Il Tempo: Čo si myslíte o Trumpovom zvyku spomínať Boha vo volebnom boji ako aj bezprostredne po víťazstve?

Kardinál Müller: Vo verejnej diskusii hovoriť o Bohu neznamená nijaké zneužívanie. Mám radšej verejných predstaviteľov, ktorí sa v prejavoch odvolajú na Boha, ako takých, ktorí sa správajú, akoby boli Bohom, alebo akoby ich strana bola Bohom.

-zg-