Kardinál Müller: „Sú ako nacisti!“

Kardinál Müller a prominentní politici sa zúčastňujú na konferencii konzervatívcov v Bruseli. Miestne úrady to chceli zakázať. No belgický správny súd zákaz onedlho zasa zrušil! A premiér zákaz ostro odsúdil!  

Brusel, 17.4.2024 (kath.net)   

„Práve som hovoril s kardinálom Müllerom, ktorý bol viditeľne šokovaný, keď polícia stála niekoľko metrov od neho a blokovala vchod do NatConu.  

„To je ako v nacistickom Nemecku.“ 

Kardinál mi dal dovolenie citovať ho!  

Toto uvádza známy americký spisovateľ Rod Dreher na X ku konferencii, „NatCon“, ktorá sa koná s konzervatívnymi politikmi v Bruseli. Konferenciu polícia bez uvedenia dôvodov v utorok o 12.00 hod. zakázala. Obstúpila budovu a zabránila účastníkom vstúpiť. Na konferencii sa zúčastnil aj kardinál Müller.  

No miestne úrady mali smolu, pretože ešte večer najvyšší belgický súd (Conseil d’État) ich zákaz zasa zrušil s vyhlásením:  

„Článok 26 belgickej ústavy umožňuje každému právo pokojne sa zhromažďovať.  

Hoci starosta má v zásade kompetenciu v prípade ´závažného narušovania verejného poriadku alebo iných nepredpokladaných udalostí´ dať príkaz polícii k zásahu, v tomto prípade bol jeho postup neoprávnený!“
Paul Coleman, hlavný právnik a riaditeľ „ADF International“ mal tiež vystúpiť na konferencii a tak sa k prípadu vyjadril slovami: 

„Keďže súd pokračovanie konferencie povolil, postavil sa na stranu ľudských práv. Síce ľudský rozum a spravodlivosť zvíťazili, no to, čo sa včera stalo, je napriek tomu temnou škvrnou v histórii európskej demokracie. Nijaký nositeľ úradu by nemal mať moc zakazovať slobodné a pokojné zhromaždenie iba preto, že s tým, čo sa hovorí nesúhlasí! Spôsob autoritatívnej cenzúry, ktorú sme práve zažili, patrí k najhorším kapitolám európskej histórie. Našťastie súd rýchlo konal, aby zabránil potláčaniu základných práv zhromažďovania a slobody názoru a tým tieto podstatné znaky demokracie na ďalší deň ochránil.“ 

Nakoniec sa ozval dokonca aj belgický premiér Alexander De Croo a na X vyslovil ostrú kritiku zákazu starostu:  „Toto právom nie je kryté belgickou ústavou, ani právom na slobodu názoru a je to neprijateľné! Zákaz politických stretnutí je protiústavný.“

-zg-