KÁZEŇ: Ostať verný Bohu aj v ťažkostiach

Kázeň na sviatok sv. Joachima a Anny

Drahí bratia a sestry, slávime slávnosť svätého Joachima a Anny, rodičov preblahoslavenej Panny Márie. Hoci vo Svätom písme o týchto svätcoch nemáme záznam, predsa ich uctievame. Už v 2. storočí boli uctievaní na základe podkladov a apokryfných evanjelií, konkrétne apokryfného evanjelia svätého Jakuba, kde sú zmienky o nich, ich mená a životy. Tak ako si to za chvíľu povieme, vychádzame hlavne z tradície. Keď sa pozrieme na týchto dvoch svätcov, svätého Joachima a Annu, vidíme, že sú patrónmi starých rodičov. Pochopiteľne, veď vo vzťahu k Ježišovi Kristovi boli starými rodičmi. Panna Mária bola ich dcéra, takže Pán Ježiš bol ich vnuk. Svätý Joachim a Anna sú patrónmi starých rodičov, rodín a manželstiev, ktoré nemôžu mať deti alebo sú neplodné, pretože podľa tradície nemohli mať deti. Až v starobe sa im podarilo, že svätá Anna počala a narodila sa jej Panna Mária.
Svätý Joachim a Anna sú patrónmi rodín a neplodných rodičov. Ak zhrnieme, sú patrónmi starých rodičov, manželov a tých, ktorí túžia po deťoch. Mohli by sme povedať, že svätý Joachim a Anna sú patrónmi rodín v širšom slova zmysle, nielen otca, mamy a dieťaťa, ale aj starých rodičov. Je pekné mať takýchto patrónov, pretože aj v súčasnosti rodiny zažívajú veľké krízy a problémy. Potrebujú povzbudenie, pomoc a inšpiráciu, ako prekonať ťažkosti, utrpenie a bolesť.
Podľa svätého Jakuba boli manželia Joachim a Anna bohatí pastieri, veľmi nábožní a dobrí. Zisk zo svojho majetku rozdeľovali na tri časti: jednu časť dávali jeruzalemskému chrámu, druhú chudobným a tretiu používali pre vlastné potreby. Boli manželmi mnoho rokov, no nemali dieťa. V židovstve bola neplodnosť považovaná za hanbu a Boží trest. Joachim a Anna niesli svoj kríž hrdinsky, konali veľa dobrých skutkov, modlili sa a žili spravodlivo. Bojovali s bolesťou a urážkami od ľudí, hľadali Božiu vôľu a tešili sa, že patria do Dávidovho rodu, z ktorého mal prísť Mesiáš. Aj napriek utrpeniu ostali verní Bohu. Raz prišiel Joachim do Jeruzalemského chrámu konať obetu, no kňaz ju odmietol prijať pre jeho nehodnosť, keďže nemal potomstvo. Ponížený Joachim odišiel do hôr do samoty, kde sa 40 dní modlil a postil. Rovnako aj Anna prosila Boha o zmilovanie.
Po 40 dňoch sa Joachimovi zjavil anjel a oznámil mu, že jeho žena počala. Joachim priniesol do chrámu obetu a dostal znamenie, že jeho obeta bola Bohom prijatá. Narodila sa im dcéra, ktorej dali meno Mária, čo v hebrejčine znamená “milovaná Bohom”. Keď mala Mária tri roky, zasvätili ju Bohu v chráme. Práve ich dcéru si Boh vyvolil, aby sa stala matkou Mesiáša. Boh premenil bolesť na radosť. Toto je povzbudenie pre nás, aby sme dokázali byť verní v modlitbe, aj keď hneď nevidíme odpoveď. Svätý Joachim odišiel na púšť a 40 dní sa modlil. Toto je symbol hlbokej modlitby.
Milí bratia a sestry, svätý Joachim a Anna sú veľkí svätci pre nás a naše rodiny. Potrebujeme ich orodovanie a príklad, že hoci zažívali veľkú bolesť, ostali verní Bohu a skrze tú vernosť prišlo do ich života veľké požehnanie. Nech svätý Joachim a Anna orodujú za nás.
Na záver by som sa pomodlil modlitbu, ktorú sa modlil svätý Ján Damascénsky:
„Blažený pár, Joachim a Anna, vám je zaviazané celé stvorenie. Veď vaším prostredníctvom prinieslo Stvoriteľovi najvzácnejší dar všetkých darov: čistú matku, ktorá jediná bola hodna Stvoriteľa.
Veseľ sa, ‚neplodná‘ Anna, ‚čo si nerodila; jasaj a volaj, čo nepoznáš pôrodné bolesti‘. Plesaj, Joachim, lebo z tvojej dcéry ‚chlapček sa nám narodil, daný nám je syn a volajú ho: Veľký radca‘, spása celého sveta, ‚Posol, mocný Boh‘. Veď tento chlapček je Boh“.

Amen.