Rakúsko: 14-ročné dievča plánovalo útok na „neveriacich“

Graz , 23.5.2024 (kath.net/jg) 030 126  

Rakúska polícia zatkla 14-ročné dievča pochádzajúce z Čiernej Hory. Mladistvá je podozrivá z plánovania teroristického útoku v meste Graz, ako informujú rakúske médiá. 

Dievča chcelo očividne zaútočiť na „neveriacich“! Ako miesto činu si zvolilo námestie Jakominiplatz v Grazi, ako informovala polícia Steiermarku. Obstarala si na to už aj sekeru, nôž a aj príslušný odev, ako uviedla polícia v sobotu vo vyhlásení. Informácia o tom, že 14-ročné dievča očividne plánuje útok, prišla od európskeho bezpečnostného orgánu.

Pri domovej prehliadke našla polícia zbrane na spáchanie zločinu, odev zaobstaraný na plánovaný zločin, ako aj propagačné materiály „Islamského štátu“ (IS). Polícia zaistila aj viaceré nosiče údajov. V nich našla obrázky a texty jej plánu, ktoré preposlala „rovnako zmýšľajúcim“. Okrem toho sa našli početné bojové videá a dokonca aj videá o popravách, ako oznámila polícia.

Mladistvé dievča je vo vyšetrovacej väzbe. Podľa štátnej prokuratúry hrozí nebezpečie zavádzania a zatemňovania zločinu. Dôkazy z chatovania a jej aktivít na sociálnych médiách majú byť podľa vyšetrovateľov jednoznačné:

 „Doterajšie vyšetrovanie poukázalo aj na aktivity na chatovacích fórach. Získané údaje budú podrobené dôkladnému súdnemu vyšetrovaniu,“ ako uvádza polícia.

Dievča po zatknutí, pri ktorom bol aj oficiálny odborník pre prácu s mladistvými, odmietlo podať akúkoľvek výpoveď.

-zg-