Berlínsky súd potvrdil výhradu vo svedomí lekárnika

Avšak ústne odôvodnenie súdu znelo: „Pilulka po“ (pohlavnom styku) je povolený medicínsky prostriedok, farmaceuti nemajú právo ho preverovať a individuálna sloboda svedomia je tomu podriadená !!!

Berlín, 2.7.2024 (kath.net) – Od r. 2018 mal lekárnik Andreas Kersten na krku právny spor, lebo pre výhrady vo svedomí odmietal predávať potratovú pilulku. Vrchný správny súd v Berlíne-Brandenburgu ho teraz v ambivalentnom rozsudku zbavil obvinenia z porušenia povinností a odvolanie lekárnickej komory zamietol!

Súčasne však spochybnil slobodu svedomia lekárnikov v Berlíne!

Informuje o tom ľudsko-právna organizácia brániaca slobodu  „Alliance Defending Freedom“ (ADF).

Súd oslobodil Andreasa Kerstena 26. júna  v konkrétnom prípade. Zamietol odvolanie lekárnickej komory a dal jej uhradiť súdne trovy.

Sudca pri vyhlásení rozsudku však povedal, že „pilulka po“ (pohlavnom styku) je povolený medicínsky prostriedok, farmaceuti nemajú „právo ho preverovať“ a že individuálna sloboda svedomia je tomu podriadená!

„Lekárnik, ktorý neodkáže predaj istých preparátov zlúčiť so svedomím, sa musí vzdať svojho povolania!“

Lekárnik Andreas po rozsudku konštatoval:

„Veľmi sa mi uľavilo, že súd odmietol sankcie lekárnickej komory voči mne. Stal som sa lekárnikom, aby som podporoval zdravie ľudí a dokonca zachraňoval životy. Predávať tzv. pilulku po je nezlučiteľné s mojím svedomím, lebo môže mať potratové účinky. Súd sa postavil za môj postoj. Nenašiel previnenie v mojom odmietnutí z výhrad vo svedomí.

Zhrozilo ma však odôvodnenie súdu! Teraz to budú mať lekárnici ťažšie a pre výhrady vo svedomí by mohli byť prinútení vzdať sa milovaného povolania!“

Od r. 2018 vedie komora lekárnikov v Berlíne proces proti farmaceutovi a vlastníkovi lekárne Andreasovi Kerstenovi. Odvolací súd mu v r. 2019 dal za pravdu, avšak komora sa odvolala.

ADF ho podporuje šesť rokov a je to precedentný prípad v Nemecku. ADF síce vyjadrila potešenie z nového rozsudku, ale jeho odôvodnenie označila ako „škandalózne“!  

„Súd to vyjadril zatiaľ iba ústne a my to dôkladne preveríme. Tieto argumenty súdu priamo protirečia medzinárodnému právu! Základné práva musia byť účinne zaručené a nie len na papieri! Argumentácia súdu  neposkytuje svedomiu nijaký priestor! … Nemožno lekárnikov nútiť, aby predávali každý preparát podľa dopytu a bez výhrad. Okrem viacerých nebezpečných vedľajších účinkov je napr. „pilulka po“ sporná aj čo do potencionálneho potratového účinku. Väčšinou sa preparát používa na spomalenie ovulácie a tým na zabránenie splynutie vajíčkovej bunky a spermie. No pilulka zabraňuje aj uhniezdeniu oplodnenej bunky do maternice. To znamená konkrétne, že by už bol potratený počatý človek!“

-zg-