Kázeň na 8. nedeľu cez rok C
Milí bratia a sestry, skúsme sa zamyslieť nad tým, koľko slov povieme za jeden deň. Od rána, keď sa zobudíme, až do večera, kým ideme spať. Kto si to už niekedy počítal? Vraj človek povie priemerne 4800 slov denne. Je to dosť – 4800 slov. Slová, ktoré používame v bežnej komunikácii – keď sa pozdravíme, riešime niečo v práci, rozprávame sa so susedmi alebo len tak debatíme s niekým o každodennom živote.
Keď sa nad týmito slovami zamyslíme hlbšie, môžeme zhodnotiť, že niektoré sú zbytočné, niektoré možno zlé a niektoré dokonca aj hriešne. Veď nielen skutkami a myšlienkami, ale aj slovami môžeme konať dobro či zlo. Pri dôkladnej analýze by sme mohli rozlíšiť, čo bolo dobré, čo zlé a čo zbytočné alebo hriešne. Dôležité je mať v sebe reflexiu – vedieť sa zastaviť a úprimne pomenovať, akí sme ľudia. Slová, ktoré musíme povedať, o nás možno nič neprezrádzajú. No tie, ktoré hovoríme spontánne, tie, ktoré vychádzajú z nášho vnútra, opisujú, akí v skutočnosti sme.
Možno je najzákladnejšie hodnotenie človeka rozdelenie na dobrých a zlých ľudí. Je to síce jednoduché, možno aj tvrdé pomenovanie, ale kto môže povedať o druhom človeku, že je dobrý alebo zlý? Iba Boh vidí do hĺbky ľudského srdca. Vidí do hĺbky našej osobnosti a dokáže povedať, akí naozaj sme. Evanjelium hovorí: „Dobrý človek vynáša z dobrého pokladu svojho srdca dobro a zlý človek zo zlého pokladu vynáša zlo.“ Božie slovo teda jasne hovorí o dobrých a zlých ľuďoch a zavŕšuje to dôležitým vyjadrením: „Veď z plnosti srdca hovoria ústa.“ Z našich úst vychádza to, čo nosíme vo svojom vnútri. Naše slová odrážajú našu osobnosť, charakter a vnútorný svet. Ak sme dobrí, naše slová budú plné dobra. Ak nie, bude to počuť aj v našej reči.
Preto sú slová dôležité. Nie len budujeme nimi vzťahy, ale nimi aj vyjadrujeme ten najväčší zákon, ktorý nám Pán Ježiš dal – zákon lásky. Nie vždy skutkami, ale predovšetkým slovami komunikujeme, vytvárame vzťahy lásky a dobra, vzťahy, ktoré chce Boh. Ako hovorí dnešné Božie slovo: „Z plnosti srdca hovoria ústa.“ Preto je dôležité formovať svoje srdce.
Ako na to? Čo robiť, aby naše srdce bolo dobré a aby aj naše slová boli dobré? Aby o nás mohli ľudia povedať: „To sú dobrí ľudia, dobrí kresťania, dobré osoby.“ Máme byť zasiahnutí tým najlepším a tým jediným dobrým – Bohom. Pán Ježiš hovorí, že jediný dobrý je Boh. Nechať sa ním ovplyvniť, otvoriť mu svoje srdce, aby ho on premenil. Možno to znie abstraktne, ale v skutočnosti ide o to, aby sme nechali Boha vplývať na naše srdce. A ako to urobiť? Najlepšie cez Božie slovo, ktoré nám dal sám Boh. Božie slovo, ktoré je napísané a zhmotnené v Biblii – vo Svätom písme. Skúsme aj my čítať Božie slovo, nechať sa ním zasiahnuť, aby sa naše srdce menilo na dobré. Aby z plnosti nášho srdca vychádzalo iba dobro, alebo aspoň čo najviac dobra. Samozrejme, sú aj ďalšie sväté veci, ktoré na nás môžu vplývať – modlitba, sviatosti, obeta. Možností je mnoho. No aby boli naše slová dobré, držme sa toho najdôležitejšieho – Božieho slova, Ježiša Krista, ktorý nás posväcuje a premieňa na dobrých ľudí. Snažme sa, aby naše srdce bolo sväté, krásne a dobré, aby z našich úst vychádzalo iba dobro.
Amen.